Во Германија 6.868 новозаразени, 47 починаа

Во Германија во последните 24 часа регистрирани се 6.868 нови случаи со Ковид-19, а починаа 47 пациенти, соопшти Институтот „Роберт Кох“.

Од почетокот на епидемијата во земјата заразени се вкупно 373.167 лица, од кои 9.836 починаа, пренесе Ројтерс.