Во Франција има повеќе од 21 илјада новозаразени, починаа речиси 300 за еден ден

Во последните 24 часа во Франција се потврдени 21.634 нови случаи на корона вирус, а 292 лица починаа, објави Министерството за здравство на таа земја.

Вкупниот број на заразени од почетокот на пандемијата се искачи на 2.527.509, а досега се регистрирани 62.268 смртни случаи.

Франција во моментов е на седмото место во светот според бројот на смртни случаи од Ковид-19.