Во Филаделфија уапсија лице кое планирало напад врз центар за броење гласови

Едно лице е уапсено за наводно планирање напад врз центар за броење во Филаделфија, Пенсилванија.

Во полициското соопштение се наведува дека е пронајдено оружјето со кое бил планиран нападот, како и дека истрагата е во тек.

„Полицијата доби информации за групата, најверојатно семејство, кои возеле од Вирџинија за да го нападнат конгресниот центар“, јави Си-Ен-Ен.

Врз основа на пријавата што ја примиле вчера околу 22 часот по локално време, полицијата пронашла возило Хамер и оружје за кое се верува дека било подготвено за нападот. Претставникот на окружното обвинителство во Филаделфија, Џејн Рох, изјави дека обвинителството се уште не може да коментира за текот на истрагата.