Во екот на пандемијата постарите гласачи му го вртат грбот на Трамп

ЊУЈОРК – Многу постари Американци му го вртат грбот на претседателот Доналд Трамп оваа година, бидејќи корона вирусот ја опустоши земјата, еродирајќи важна база за поддршка на републиканците, што му помогна да ја освои Белата куќа во 2016 година, покажуваат податоците од анкетите на Ројтерс/Ипсос.

Трамп и неговиот демократски противкандидат Џо Бајден сега ги поделија американските гласачи на возраст од 55 години и постари речиси рамномерно: 47 отсто велат дека ќе гласаат за Бајден на 3 ноември, додека 46 проценти го поддржуваат Трамп, според националните истражувања на Ројтерс/Ипсос во септември и октомври.

Тоа може да биде алармантен знак за претседателот, кој заостанува зад Бајден на 25 дена пред изборите.

Републиканците со години се потпираа на поддршката на постарите Американци на националните избори, рутински бенефитирајќи од демографијата која како сила постојано се појавува на денот на изборите.

Трамп ја освои возрасната група плус 55 плус со 13 процентни поени во 2016 година, според излезните анкети. Мит Ромни, кандидат за претседател на Републиканската партија во 2012 година, ја постигна истата разлика.

Анкетите исто така покажуваат дека Бајден е подобар од Хилари Клинтон, кандидат за претседател на Демократската партија во 2016 година, меѓу постарите гласачи во неколку држави на бојното поле, каде постарите лица сочинуваат поголем дел од електоратот.

Победата во тие држави ќе биде од клучно значење за исходот од трката во 2020 година: кој ќе ги освои клучните, ќе биде на пат да победи во Изборниот колеџ и Белата куќа.

Бајден води пред Трамп меѓу постарите гласачи во Висконсин со 10 поени и привлекува приближно иста поддршка како и Трамп во таа демографска група во Пенсилванија, Мичиген, Флорида и Аризона.

Пред четири години, Трамп ги освои постарите гласачи во секоја од тие држави со 10 до 29 поени разлика. (Ројтерс)