Во Црна Гора од Ковид-19 починаа 13 лица, 415 нови случаи

Во Црна Гора, уште 13 лица починале од последици на коронавирусот. Најстариот починат имал 83 години, а најмладиот имал 50 години. Во последните 24 часа, евидентирани се 415 нови случаи на коронавирус на 1.499 тестирани примероци.

Институтот за јавно здравје објави оздравување на 453 лица, така што во моментов се активни 9.403 случаи.

Повеќето нови случаи, 211 година, биле пријавени во Подгорица. Следуваат Никшиќ (43), Бар (38), Цетиње (24), Котор (19), Будва и Херцег Нови (18).

Од јуни починале 601 пациент, а од почетокот на епидемијата во март вкупно 610 смртни случаи. Досега се регистрирани 42.563 случаи на коронавирус, пренесува подгорички „Вијести“.