Во Црна Гора нови 132 заразени, починаа седум пациенти

Во Црна Гора, во последните 24 часа, регистрирани се 132 новозаразени лица и седум полинати.

Како што соопшти Институтот за јавно здравје анализирани се 777 примероци.

Најмногу новозаразени се во Подгорица – 55.

Вкупно починати од Ковид-19 од јуни е 238, а од почетокот на епидемијата 247.

Оздравеле уште 293 пациенти, а активни се 4.064.

Од почетокот на годината вкупно се регистрирани 15.892 заразени со Ковид-19.