Во чудесна победа над Ѓоковиќ Надал покажа зошто е крал на Ролан Гарос (Галерија)

Во исцрпувачкиот меч со многу пресврти Шпанецот покажа поголема ментална стабилност од Србинот и да успее онаму каде што изгледаше невозможно

Рафаел Надал по победата над Новак Ѓоковиќ

Кога двајцата најголеми ривали во машкиот тенис уште еднаш се сретнаа на Отвореното првенство на Франција, многу фактори говореа во корист на Новак Ѓоковиќ. Кога и тој и Рафаел Надал пристигнаа во сезоната на земјени терени полна со неизвесност, оттогаш само Ѓоковиќ направи забележителни чекори напред. Надал, пак, сѐ уште ја бараше својата најдобра форма по скршеното ребро. Неговата подготовка беше комплицирана со хронична повреда на стапалото. Неговата форма во Париз досега не беше добра.

Но, ова е Рафаел Надал. На Ролан Гарос. Тој е човекот кој победи 110 пати во својот дом со само три порази, кој во текот на неговите 17 години таму покажа дека формата и другите несериозни ситници имаат мала важност наспроти целосната, невидена доминација. Во мечот што започна во мај и заврши во јуни, Надал го разнесе Ѓоковиќ во почетните фази, а потоа апсорбираше повеќе силни борби и огромен притисок пред да се издигне за да победи со 6-2, 4-6, 6-2, 7-6(4 ) по четири часа и 11 минути во 1:15 часот по локално време.

„Тоа беше многу тежок натпревар“, рече Надал. „Новак е еден од најдобрите играчи во историјата без сомнение. Да се игра против него секогаш е неверојатен предизвик. Имаме цела историја заедно, денес беше уште една“.

Новак Ѓоковиќ беше на чекор до петтиот сет, но не успеа

Во 59. меч од историското ривалство кое никогаш не завршува, Надал во меѓусебна пресметка се доближи на 29-30 против Ѓоковиќ. Тој ќе се соочи со Александар Зверев во полуфиналето, кој го одигра најдобриот гренд слем меч во неговата кариера откако го совлада често непредвидливиот Карлос Алкараз, бришејќи ја околната возбуда додека победи со 6-4, 6-4, 4-6. , 7-6 (7).

Надал пристигна на неговиот терен и го постави тонот уште од самиот почеток, влегувајќи во основната линија и барајќи да се ослободи од својот форхенд по линијата, историскиот барометар на неговата самодоверба. За време на бројните тесни рани гемови, Надал го скрши сервисот на Ѓоковиќ во воведниот гем по неколку изедначувања. Додека возвишениот Надал маршираше низ воведниот сет, Ѓоковиќ се мачеше. Неговиот бекхенд правеше невообичаени неизнудени грешки, ретерните завршуваа кратко, тој се бореше да го одржи чекорот и Надал воспостави водство од 6-2, 3-0 со двоен брејк.

Беше само прашање на време кога Ѓоковиќ ќе се наметне, а токму во овој момент го направи тоа. Тој го намали сервисот на Надал со неговиот ретерн и полека се движеше на врвот на основната линија бидејќи тој ги диктираше размените со брзи топки. Тој освои шест од следните седум гема за израмнување во натпреварот, но тие беа заработени преку серија бескрајни, брутални изедначувања во сет од 88 минути.

Нивото на Ѓоковиќ нагло порасна, но не издржа. Надал го отвори третиот сет постојано гледајќи да стигне до мрежата и доминираше со супстандардниот Ѓоковиќ во текот на сетот. Но, моментумот само продолжи да се лула. Ѓоковиќ повторно се јави по враќањето на сервисот и кога направи брејк во воведниот сервис гем на Надал во четвртиот, тој повторно се врати на врвот на основната линија, вршејќи постојан притисок врз Надал и поставувајќи ја сцената да го одработи сетот. Тој водеше со 5-2, но Надал изнајде енергија, спасувајќи две сет-токи на 5-3, а потоа закова победнички форхенд за брејк.

Како што започна тајбрејкот во четвртиот сет, Надал се издигна. Тој го темпираше својот форхенд во надолна линија подобро од кој било момент од воведниот сет. Со секој поен задачата пред Ѓоковиќ стануваше сè помрачна. Бројот 1 се избори за три поени од 1-6, но неговото време во домот на Надал оваа година заврши со громовит бекхенд винер од рекетот на Шпанецот.

Новак Ѓоковиќ од понеделник ќе го изгуби првото место на ранг-листата, ќе биде трети

„Да победиш против Новак има само еден начин: да одиграш најдобро од првиот до последниот поен. Денес тоа беше една од тие ноќи за мене. Неочекувано ниво, но јас сум супер среќен“, изјави Надал.

Потоа, Ѓоковиќ призна дека бил втор најдобар на денот: „Знам дека можев да играм подобро“, рече тој. „Горд сум што се борам и останав до последниот удар. Како што кажав, денеска загубив од подобар играч. Имав мои шанси. не ги искористив. Тоа е тоа. Повеќе од четири часа битка и морам да го прифатам овој пораз“.

Во текот на целата недела, Надал сугерираше дека ова Отворено првенство на Франција може да биде негово последно со оглед на неговата хронична повреда на стапалото и тој се движи на Ролан Гарос со дополнителни емоции: „Само уживам во секој ден кога имам шанса да бидам овде и без многу размислување за тоа што може да се случи во иднина“, рече тој. „Се разбира дека ќе продолжам да се борам за да најдам решение за [стапалото], но засега нема. Затоа, шансата да играм уште едно полуфинале овде на Ролан Гарос значи многу за мене“.

„Станав емотивен затоа што, се разбира, последните три и пол месеци не беа лесни за мене“, објасни Надал на прес-конференцијата по натпреварот. „Веќе нема да зборувам за сите работи низ кои поминав последните неколку месеци, затоа што морам да продолжам, но, се разбира, трите месеци не беа забавни. Сите овие работи… го прават овој меч поспецијален, без сомнение“.

Гледајќи наназад на неговото ривалство со Ѓоковиќ, Надал сакаше да ја стави својата последна победа во перспектива.

„Ова е уште една епизода. Тоа е тоа“, размислува тој. „Игравме… на најважните настани, на најважните натпревари многу години, и секогаш е посебно да се игра еден против друг. Вечерва беше само четвртфинален натпревар, а не финале. Така што е поинаку. Но сепак супер класичен меч и во големо сценарио“.

Потоа го прошири својот опсег и го вклучи Роџер Федерер.

„Новак, Роџер, јас, ние имаме неверојатна приказна заедно соочени еден со друг во најважните натпревари толку долго време. Така што тоа ги прави нештата попосебни и поемотивни. Секако дека секогаш има разговор за играчот кој ќе заврши со повеќе слемови или кој е најдобар [во] историјата, но од моја перспектива [тоа] не е толку важно. Ги остваривме нашите соништа. Напишавме историја во овој спорт затоа што правевме работи кои претходно не се случуваа.

Значи, од моја перспектива… нивото на [нас] тројца е многу еднакво. Не е голема разлика, така што не е важно“, рече Надал.

Новак Ѓоковиќ го призна поразот со разочарување кое не можеше да се скрие на прес-конференцијата, но во исто време тоа беше и објава дека животот во тенисот продолжува, дека доаѓаат нови предизвици. Уште една болна последица за Ѓоковиќ е што со овој пораз ќе го загуби првото место на ранг-листата. Тој со ланската титула бранеше 2.000 поени, а одбрани само 360. Од понеделеник ќе биде на третото место, зад Данил Медведев и Александар Зверев.

„Беше подобар играч во важните моменти. Тој почна многу добро, а јас не. Го фатив моментумот кога се вратив во вториот сет и го освоив. Тогаш помислив дека се вратив во игра. Потоа имаше три, четири фантастични гемови во третиот сет, успеа да го подигне својот тенис на ново ниво. Вакви моменти имаше на почетокот на секој сет, освен во четвртиот. Имав шанси во четвртиот сет, имав две сет топки, еден од тие два удари можеше можеше да ме воведе во петтиот сет и тогаш навистина тоа е ничиј натпревар. Надал покажа зошто е голем шампион, остана психички смирен, го заврши натпреварот како што заврши, честитки за него и неговиот тим“, рече Новак Ѓоковиќ. (Според агенциите)