Во Бугарија 283 новозаразени, починаа двајца

Во Бугарија во последните 24 часа потврдени се нови 283 заразени со корона вирус, а тестирани биле 3.713 примероци.

Активни се 5.837 случаи.

Од последните пресек починале уште двајца пациенти.

Од почетокот на пандемијата во Бугарија заразени се 21.870 лица, а починаа 854 пациенти.