Во Берлин воведен полициски час за баровите и рестораните

Бар во познатиот кварт Кројцберг во Берлин

Ноќниот живот во Берлин ќе биде затворен за прв пат по 70 години, бидејќи германскиот главен град – љубител на забави – се обидува да ги запре спиралните стапки на инфекции со корона вирус.

Од сабота баровите, рестораните и оние што немаат лиценци ќе мора да ги затворат вратите меѓу 23 и 6 часот наутро, бидејќи големиот втор бран на случаи со Ковид-19 во градот се заканува да го наруши имиџот на Германија како пандемски пример. И на бензинските пумпи ќе им биде забрането да продаваат алкохол во текот на тие часови.

Бидејќи здравствените власти главно ги обвинуваат приватните забави и семејните средби за најновите епидемии, јавните собири на повеќе од пет лица од повеќе од две домаќинства и приватните собири на повеќе од 10 лица, исто така, ќе бидат забранети според новите правила објавени во средата.

Од почетокот на октомври Берлин бележи повеќе нови потврдени инфекции дневно отколку што се случи на самиот врв на првиот бран кон крајот на март, кога капацитетот за тестирање беше поограничен. Во вторникот, два од трите „семафори“ што го сочинуваат системот за предупредување за корона вирус во градот се префрлија на црвено откако надлежните регистрираа 44,2 нови случаи на 100.000 луѓе во последните седум дена.

Стапката на нови случаи во градските области кои го организираат ноќниот живот во Берлин е уште поголема: од седум жаришта наведени од германската агенција за контрола на болести има седумдневна инциденца со повеќе од 50 случаи на 100.000 луѓе, четири се во срцето на главниот град. Трендовскиот Нојкелн го предводи пакетот, со 288 нови случаи забележани во текот на минатата недела.

Градоначалникот на градот Мајкл Милер, социјалдемократ, рече дека експертите посочиле на две проблематични области што треба да се решат – големи групи луѓе кои не се држат до правилата за социјално дистанцирање и собири во затворени простории.

„Советот покажа дека треба да дејствуваме брзо“, изјави Мулер пред новинарите, додавајќи дека е потребно да се преземе акција за да се избегне целосна блокада во германската престолнина, позната по својата клупска сцена, која веќе е во застој поради ограничувањата на короната.

Пратениците во германскиот парламент, Бундестагот, од вторникот треба да носат прекривки за уста и нос.

Градот со 3,8 милиони жители е последниот голем главен град на ЕУ што презема поостри мерки за борба против напливот на случаи на КОВИД-19, а банкарскиот центар на Франкфурт, исто така, објави построги правила во вторникот.

Стапките на инфекции во Белгија стабилно растат, особено во градовите, откако луѓето се вратија на работа и на училиште од августовските празници. На сите барови, кафулиња и сали за настани во Брисел им беше кажано дека мораат да затворат најмалку еден месец заклучно со 7 часот наутро во четврток, што оди подалеку од неодамна засилените национални ограничувања во Белгија. (Според агенциите)