Во Белорусија пак уапсени стотици лица

На протестите оваа недела биле уапсени 360 лица (Фото: Ројтерс)

Стотици луѓе биле приведени во Минск во неделата на последните антивладини протести по спорните избори во август на кои белорускиот претседател Александар Лукашенко прогласи победа.

Откако првичниот собир во центарот на главниот град беше растурен од безбедносните служби, демонстрантите се излеаја низ градот, со групи демонстранти кои организираа мали демонстрации и држеа црвено-бели знамиња на опозицијата.

На видеа се гледа како членови на безбедносната служба во црна облека носат палки кои ги бркаат демонстрантите и ги носат со возила. Во еден трговски центар, службените лица за спроведување на законот ги заклучија вратите и започнаа на самото место да пребаруваат посетители, барајќи опозициски транспаренти и други материјали. Безбедносните служби исто така запреа и претресуваа автомобили.

Центарот за човекови права Вијасна, кој не е регистриран во Белорусија, соопшти дека се приведени околу 360 лица.

Меѓу нив беше и олимпискиот освојувач на сребрен медал во десетобој, Андреј Краученко и шампионот во кик-бокс Иван Ганин, соопшти белоруската фондација за спортска солидарност. И двајцата претходно потпишаа отворено писмо од 1.000 членови на спортската заедница во Белорусија, повикувајќи на нови избори.

Белорусија е во политичка криза бидејќи десетици илјади Белоруси излегуваат на улиците секоја недела од изборите на 9 август, повикувајќи го Лукашенко да си даде оставка по 26 години на власт. Илјадници луѓе се уапсени, а групите за права велат дека стотици уапсени пријавиле дека биле подложени на тепање и други злоупотреби.

Во саботата, според Вијасна, биле приведени 60 лекари и друг медицински персонал кои се собрале на митинг.

Белорусија минатата недела им соопшти на Обединетите нации дека не истражува ниту едно тврдење за полициска злоупотреба, и покрај тоа што се најде под критика на Западот од изборите за насилни мерки против антивладини демонстранти. (Ројтерс)