Во Австралија продолжува снимањето на филмот за Елвис Присли со Том Хенкс

Австралија-Режисерот Баз Лурман потврди дека продолжува снимањето на неговиот филм за  Елвис Присли, се уште без наслов. Том Хенкс, ѕвездата на филмот веќе се врати во Австралија, каде што претходно се зарази со Ковид-19.

Продукцијата во Квинсленд ќе започне од 23 септември, се вели во изјавата на Лурман. Филмот поддржан од „Ворнер Брос“ беше во напредна фаза на претходна продукција во март, кога Хенкс и неговата сопруга Рита Вилсон беа позитивни на коронавирусот.

„Се вративме на, како што сакаше да каже Елвис,„ да се грижиме за бизнисот! “Вистинска привилегија е во овој невиден глобален момент што Том Хенкс беше во можност да се врати во Австралија за да му се придружи на Остин Батлер и на сите наши извонредни актери и екипата да го започне филмот за кралот на рокенролот “, рече Лурман.

Австралиските медиуми објавија дека Хенкс и Вилсон пристигнале на Голд Коуст во вторникот вечерта и полицијата веднаш ги придружувала до хотел.

На Хенкс и на другите членови на екипажот им беше дозволен влез во Квинсленд според планот за безбедна Ковид-индустрија на филмските екрани.

„Според тој план, тие треба да останат во карантин две недели, исто како и сите други, и ќе имаат проверки, од страна на полицијата“, изјави во средата државниот премиер Анастасија Палашчук пред парламентот на Квинсленд.

Продукцијата најми неколку ката од хотелот. Квинсленд веќе се обврза да обезбеди локални финансиски стимулации за филмот, за кој владата вели дека ќе вработи 900 луѓе и ќе вбризга околу 75 милиони американски долари (105 милиони американски долари) во локалната економија.