Властите го истражуваат изворот на кетамин во смртта на Метју Пери


Изворот на кетаминот кој придонесе за смртта на Метју Пери е дел од „отворена истрага“, потврди полицискиот оддел во Лос Анџелес.

Ѕвездата на „Пријатели“ почина во октомври 2023 година на 54-годишна возраст од акутни ефекти на кетамин. Пери беше пронајден како не реагира во топла када во неговиот дом во Пацифик Палисадес, Калифорнија.

LAPD изјави за NBC News во соопштението на 21 мај дека соработува со Администрацијата за борба против дрога и Соединетите Американски Држави поштенски инспекциски сервис во нивната континуирана истрага за смртта на Пери.

TMZ прво објави дека истражувачите сега се фокусираат на изворот на кетаминот што го уби Пери.

Пери беше искрен за неговите борби со зависноста од дрога и алкохол во текот на неговиот живот, со надеж дека ќе им помогне на другите кои се занимаваат со истите прашања.

Актерот ги опиша своите повеќекратни стажови за рехабилитација во неговите бестселери од 2022 година, „Пријатели, љубовници и големата страшна работа“.

„Бев во ментална установа, одев на терапија двапати неделно 30 години, бев пред вратата на смртта“, напиша тој во книгата.

Пери, исто така, опиша дека користел терапија со кетамин за да помогне во менталните болести во неговите мемоари.

Кетаминот е одобрен од FDA како анестетик, иако може да се користи како терапија за депресија и анксиозност, како и за управување со болка.

Извештајот од обдукцијата на Пери покажа дека тој наводно бил чист од дрога 19 месеци во моментот на неговата смрт. Исто така, забележано е дека неговиот последен третман со кетамин бил една и пол недела пред неговата смрт.

Во извештајот се истакнува дека количината на кетамин пронајдена во системот на Пери не можела да биде од тој третман бидејќи лекот има полуживот од три до најмногу четири часа.

Колешката на Пери од „Пријатели“, Џенифер Анистон претходно откри дека таа и Пери си праќале пораки утрото на неговата смрт.

„Тој беше среќен. Беше здрав. Тој се откажа од пушењето. Стануваше во форма. Беше среќен – тоа е сè што знам“, рече Анистон на нејзината колешка од „Утринско шоу“ Рис Витерспун во Q&A објавено од Variety во декември 2023 година.

„Буквално пишував со него тоа утро, смешен Мети“, додаде Анистон. „Тој немаше болки. Тој не се мачеше. Беше среќен“.