Владетелот на Чеченија, Рамзан Кадиров, заразен од корона вирусот

Рамзан Кадиров, силниот владетел на Чеченија, е во болница во Москва со симптоми на корона вирус, соопштија руските државни новински агенции доцна во четвртокот.

Веста беше соопштена од две руски државни новински агенции, РИА Новости и Тасс, и двете повикувајќи се на „извор во медицинските кругови“. Ако е точно, тој би бил највисокиот руски функционер заразен досега во пандемијата со Ковид-19.

Кадиров стана единствена фигура во родната Чеченија, каде што беше инсталиран од Владимир Путин во 2007 година, со цел да го задуши бунтот. Оттогаш тој го претвори регионот во личен имот, развивајќи моќна национална гарда и култ на личноста. Тој нема јасен наследник.

„Рамзан Кадиров е донесен во Москва со авион со сомнеж за корона вирус. Тој во моментов е под медицинско набљудување“, се вели во коментарот на изворот објавен од Тасс.

Болеста на Кадиров за прв пат беше пријавена од дигиталниот весник „База“, кој претходно правилно откри дека премиерот Михаил Мишустин се разболел. Според весникот, Кадиров во средата бил пренесен во „една од најдобрите клиники“ во Москва откако неговите симптоми слични на грип се влошиле. „База“ објави дека имал оштетување на белите дробови.

Ахмед Дудаев, сојузник и шеф на државниот ТВ канал на Чеченија, ги оспори извештаите, пишувајќи на Инстаграм дека Кадиров „лично ја контролира ситуацијата и ги презема сите неопходни мерки. Работата на неговиот штаб е под негова лична контрола“.

Кадиров претходно оваа година кратко му ја пренесе власта на шефот на владата на Чеченија за време на медицинската постапка. Сепак, неговата влада не објави никакви слични одлуки во четвртокот.

Тој неодамна имаше ограничен број јавни настапи, иако се појави во силно преправано видео на владиниот брифинг за корона вирус објавено во неделата. Кадиров ја посети болницата за корона вирус во април, донирајќи жолт џемпер сличен на оној што го носи Путин и застана за селфи на лекарите.

Тој, исто така, ја избричи главата порано истиот месец, откако беше запрашан да ги отвори локалните берберници. „Препорачувам сите да ја бричат ​​главата бидејќи салоните за убавина се затворени, а домаќинствата немаат бербери“, рече Кадиров во видеото објавено на Инстаграм. Другите чеченски функционери брзо почнаа да објавуваат фотографии на Интернет со избричени глави. (Гардијан)