Влада: Заев имаше средба со Порошенко во Давос

Фото: Б. Грданоски

Премиерот Зоран Заев имаше средба со поранешниот украински претседател Петро Порошенко во рамки на заедничкиот ручек на шефови на држави и влади на економскиот форум во Давос. Работните ручеци во рамки на форумот во Давос не се отворени за јавност и затоа не се известува со соопштение од нив.

Ова го истакнуваат од Владата за МИА во врска со објавата на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на неговиот фејсбук профил дека премиерот Заев не остварил средба со претседателот Порошенко во Давос на економскиот форум во јануари годинава.

-Дека премиерот Заев немал средба со украинскиот претседател Порошенко на економскиот Форум во Давос во јануари 2019 година потврдено ми е и од релевантни извори во македонското Министерство за надворешни работи. Доколку Заев навистина се беше сретнал со Порошенко во Давос, сигурно и ќе му се пофалел за долгиот телефонски разговор на Whatsapp од пред 6 месеци, ќе дознаел дека тоа е местенка, и барем следните два компромитирачки телефонски разговори немало да се случат“, пишува Милошоски на ФБ.