Вкусен напиток кој е добар против лошиот холестерол, одличен за притисокот и крвните садови, но вака мора да се пие


Вкусното и хранливо какао може да го намали крвниот притисок и да ги зајакне крвните садови, а исто така може да го намали „лошиот“ холестерол и да го зголеми „добриот“ холестерол.

Тоа се должи на флавоноидите кои какаото ги содржи во изобилство, а кои се исто така важни за намалување на ризикот од развој на дијабетес.

Измешајте чаша млеко, две лажици какао во прав, една лажица мед, една лажичка екстракт од ванила и малку сол. Мешајте на тивок оган додека пијалокот не стане шампанско, а потоа задолжително пијте го додека е топол.

Нивото на холестерол во крвта е препознаено како еден од најважните кардиоваскуларни фактори на ризик кај населението. Холестеролот е многу важен во биохемиските процеси во телото. Црниот дроб произведува доволно количества холестерол за нормално функционирање на метаболизмот, но холестеролот дополнително се внесува во организмот преку исхраната.

Поради различни процеси и стареење на организмот, крвните садови се оштетуваат, а холестеролот потоа се таложи на ѕидовите на крвните садови на местото на оштетување, формирајќи атеросклеротична плоча. Плаката може да го стесни крвниот сад и на тој начин да го намали протокот и снабдувањето со кислород и хранливи материи до органите. Поради својата структура, плочата често пука и станува основа за формирање на згрутчување што целосно го затвора крвниот сад, предизвикувајќи срцев или мозочен удар.

LDL-честичките или липопротеините со мала густина го носат холестеролот од црниот дроб до клетките. Ние го мериме нивото на LDL честичките за време на анализа на крвта, и имајќи предвид дека бројот на LDL честички е директно поврзан со стапката на таложење на холестерол во ѕидовите на крвните садови (колку е поголема LDL, толку повеќе холестерол се депонира во садовите) , го нарекуваме и „лош“ холестерол.