Високите цели на новата ѕвезда на израелската десница

Ерусалим – Во саботата навечер, откако зајдисонцето го означи крајот на еврејскиот Сабат, политичката ѕвезда во подем Ајелет Шакед се ракуваше, позираше за селфи додека ги обиколуваше баровите во Ерусалим.

Лидерката на новопечената алијанса Јамина (Десно) не ги прикрива своите намери: таа сака еден ден да го наследи својот поранешен шеф Бенјамин Нетанјаху како премиер на Израел.

За да ја продолжи таа цел и можеби да го ублажи нејзиниот имиџ, таа неодамна излезе на улиците на пазарот во Ерусалим, Махане Јехуда, центар за ноќен живот.

Посетата беше дел од нејзината кампања пред општите избори во Израел на 17 септември. „Кампањата значи да разговарате со луѓе на улица, тоа е важно“, рече таа за АФП додека ги посетуваше баровите и рестораните на пазарот.

Поранешна министерка за правда предизвика сензација кај гостите, кои ја поканија да седне со нив, да позира за сликање или да се фотографира со моќниот арак со вкус на анасон, за што таа постојано се согласува.

„Мора да гласате за Јамина за да се осигурате дека постои десничарска влада“, рече Шакед (43) пред насобраниот народ.

„Таа е воодушевувачка“, рече Даниел Тратнер (22), кој вели дека гласањето за Шакед значи „да се гласа за моите вредности“.

Шакед, инженер кој некогаш работел како директор за маркетинг во „Тексас инструменти“, ја започна својата политичка кариера како член на партијата Ликуд на Нетанјаху.

Родена во богата населба во Тел Авив, каде што сè уште живее заедно со сопругот и двете деца, таа ја претставува новата генерација на израелски десничари.

Таа го напушти Ликуд пред околу една деценија за да формира своја партија, откако ја управуваше канцеларијата на Нетанјаху. Таа беше прогласена за највлијателна жена во Израел од магазинот „Форбс“ во 2017 и 2018 година. Многумина очекуваат дека таа еден ден ќе се врати во Ликуд.

Нејзината екстремнодесничарска политика доби силни следбеници меѓу израелските националисти и движењето на доселениците и не се воздржува да кажува провокативни ставови.

Пред претходните избори во Израел во април, таа ја исмејуваше видеокампањата, во која беше прикажана елегантно облечената Шакед како се прска со парфем „фашист“, пред да се изјасни дека „ова ми мириса на демократија“.

Огласот се базираше на обвинувања од критичарите дека таа како министер за правда имала фашистичка агенда, а Шакед тврди дека нејзините политики се всушност подемократски. За разлика од април, Шакед сега е на врвот на избирачката листа на нејзината партија и досега избегнуваше непријатни ситуации.

Но има и сомнежи за неа.

„Јас гласам за десницата, но таа е опкружена со луѓе кои се премногу екстремни“, рече Рои, 22-годишен резервен војник осврнувајќи се на верските националисти кои се дел од нејзиниот избирачки список. „Затоа, сè уште се двоумам“.

Ноа, млада жена, која направи селфи со Шакед, рече: „Таа е убава и светла, но не сакам рабините околу неа да имаат премногу моќ“.

Во сојузот Јамина се Новата десница на Шакед и Унијата на десничарските партии, предводени од ортодоксниот рабин Рафи Перец, моментно министер за образование во коалицијата на Нетанјаху.

Перец и министерот за транспорт Безалел Смотрих, трет на листата на Јамина, дадоа контроверзни изјави во последните месеци. Перец ја одобри терапијата за преобратување на хомосексуалците во хетеросексуални – изјава која подоцна ја отфрли. Смотрих рече дека со Израел треба да се управува според еврејскиот закон, како во библиската ера, иако „во согласност со овие времиња“.

Унијата на партиите на десницата освои пет места на изборите во април. Новата десница на Шакед, тогаш предводена од поранешниот министер за образование Нафтали Бенет, не успеа да освои ниту едно место бидејќи падна под изборниот праг од 3,25 проценти. Анкетите покажуваат дека сегашниот комбиниран сојуз, со Шакед на врвот, овој пат ќе освои околу 10 места.

Министерката за правда во владата на Нетанјаху од 2015 до 2019 година, Шакед е крстоносец против она што таа го смета како мешање во политиката од страна на Врховниот суд. Иако не се идентификува себеси како феминистка, Шакед е среќна да ги потсети слушателите дека е првата жена што предводи десничарска партија во Израел. (АФП)