Висока мода на Шанел: Златните години на Холивуд во Париз

A model presents a creation by designer Virginie Viard as part of her Spring/Summer 2021 ready-to-wear collection show for fashion house Chanel during Paris Fashion Week in Paris, France, October 6, 2020. REUTERS/Benoit Tessier

Франција (Ројтерс) – Брендот „Шанел“ на пистата во Париз го донесе гламурозниот шмек на Холивуд, со раскошни фустани и препознатливиот стил на неговите костуми од твид.

Моделите продефилираа и влегоа од гигантската буква „Шанел“, симболично лоцирана на  ридовите во Лос Анџелес до внатрешноста на изложбениот салон „Гранд Пале“ во Париз, додека гостите седнаа на столчиња на социјалното растојание.

Модните етикети само што се вратија на модната писта, откако беа откажани ревиите во текот на летото поради пандемијата на коронавирусите, а во Париз само најголемите луксузни брендови продолжија со физички настани.

Луј Витон од LVMH треба да претстави колекција денес, последниот ден од модната недела во Париз.

Ревијата на Шанел ја покажа инспирацијата извлечена од најславниот период на 1950-тите во Холивуд – со француски шмек.

Краток филм објавен пред шоуто им оддаде почит на актерките како Жана Моро и Роми Шнајдер кои ги привлекоа вниманието на американските режисери, но глумеа и во француските класици.

Дизајнерката Вирџини Виард – која го наследи починатиот  Карл Лагерфелд – донесе нови пресврти во класичните костуми на твид на Шанел.

Моделите носеа класични јакни од твид над свилени шорцеви, додека фустаните имаа џебови на грбот. Колекцијата исто така имаше и модели со розови меурчиња и креации ала пижами.

Гости на А- списокот беа пејачката и актерка Ванеса Паради и нејзината ќерка Лили-Роуз Деп. Шанел вообичаено ги покани своите клиенти од целиот свет да присуствуваат на модната ревија, но многумина отсуствуваа поради ограничувања за патувања поврзани со пандемијата.