Вирусот се врати во Јужна Кореја, силен и непредвидлив

Луѓе чекаат  автобус во застаклена постојка во Сеул каде има термална камера, УВ стерилизер, клима уред, камера за следење и место за дигитален потпис за да се избегне ширењето на Ковид-19 (Фото: Ројтерс)

 

СЕУЛ – Јужна Кореја во понеделникот предупреди за криза со новиот корона вирус, бидејќи избувнаа нови епидемии, вклучително и една поврзана со црква во која биле заразени повеќе од 300 членови на конгрегацијата, но стотици други не сакаат да бидат тестирани.

Избувнувањето поврзано со црквата Саранг Џеил во Сеул е најголемо во земјата за речиси шест месеци и доведе до заострување на правилата за социјално дистанцирање во неделата.

Центрите за контрола и превенција на болести во Кореја (КЦДЦ) објавија 197 нови случаи од полноќ во саботата, претежно во метрополитенската област во Сеул и тоа е четврти ден со троцифрени бројки.

Јужна Кореја е една од светските успешни приказни за намалување на корона вирусот, но сепак се бореше со постојаните шила во инфекциите. Најновите случаи доведоа до вкупен број на инфекции од 15.515, вклучувајќи и 305 смртни случаи.

„Се соочуваме со криза при што ако не се контролира сегашното ширење, тоа ќе донесе експоненцијален пораст на случаи, што пак може да доведе до пропаѓање на нашиот медицински систем и огромни економски штети“, рече директорот на КЦДЦ Џеонг Еун-кјеонг на брифинг.

Избувнувањето во црквата во Сеул ги оживеа стравувањата, видени во февруари кога властите се обидоа да ја запрат епидемија што се појави во тајната христијанска секта во градот Даегу и стана најсмртоносен кластер на земјата.

Како и во претходниот случај, властите се соочуваат со одредена неподготвеност за соработка и тешкотии во следењето на некои од нејзините членови.

Џун, водач на црквата, е конзервативен активист, кој исто така организираше антивладини митинзи кои повикуваат на соборување на либералниот претседател Мун Џае-ин, предизвикувајќи загриженост дека вирусот се шири и на неговите протести.

Џун (64) учествуваше на протестот во саботата во спротивност на владината наредба сите членови на црквата да се изолираат и да се тестираат.

Меѓу помалите случаи на случаи, 131 инфекција се проследи во христијанска црква во градот Јонгин, а околу 42 се поврзани со кафетерија во градот Паџу. (Ројтерс)