(Видеo) По апсењето на синот на Ел Чапо, полицаец е изрешетан со 155 куршуми

Полицаецот кој настрадал во пресметката е член на мексиканската единица која била зафолжена за операцијата за испорачување на Овидио Гузман, синот на кралот на дрогата Ел Чапо.

На апсењето му претходеше инцидент на 17 октомври кога дојде до судир меѓу картелот Синлоа и властите, кога Гузман беше уапсен, но набрзо пуштен на слобода.

Властите задолжени за овој случај не утврдиле кој директно стои зад овој напад, а се сомневаат на организирана криминална група. Но, детали ќе бидат објавени по истрагата.

На вознемирувачко видео се гледа како вооружени напаѓачи пукаат на полицаец кога со авотмобилите застануваат еден до друг.