(Видео) Пукање во Калифорнија: Најмалку три лица се убиени на фестивал за храна

Најмалку три лица се убиени, а 15 повредени на фестивал на храна во градот Гилрој, град јужно од Калифорнија Сан Хозе.
Официјални лица изјавија дека три лица загинале, а 15 се повредени во неделата, на последниот ден од тридневниот фестивал на бел лук  во Гилрој.
Според РТ, осомничениот напаѓач бил убиен.
Мотивот за пукање сè уште е непознат.
Според локалните медиуми, се сомневаат дека друго лице е осомничено за помагање во престрелката.