(Видео) Потресна снимка од турската легенда Демирел: Во име на бога, ве молам помогнете


Разорениот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што во раните утрински часови ја погоди Турција, а неколку часа подоцна следеше уште еден со јачина од 7,5 степени, а според првичните информации загинаа повеќе од илјада луѓе. Голем број граѓани ги загубија животите во урнатините, а многумина се уште се борат за живот додека трае спасувачката операција, но Турција не може сама да го стори тоа. Во тоа име помош побара познатиот турски голман Волкан Демирел, а тој се расплака во порака на Инстаграм.

„Ве молам помогнете! Ве молиме испратете ги сите ресурси што ги имате, не се само Хатај и Антакија… Ве молам! Ве молам во името на Бога, луѓето умираат овде“, рече Демирел во видеото емитувано во живо на социјалните мрежи. граѓани кои се повредени.

Демирел е поранешен голман на Карталспор и Фенербахче (во овој клуб помина 17 години), а беше и турски репрезентативец и забележа 63 настапи. Во меѓувреме, тој се впушти во тренерската работа и по Карагумрук го презеде Хатајспор, клуб од Антакија, град кој беше погоден од земјотреси.

Да потсетиме, страотниот земјотрес освен во јужна Турција беше почувствуван и во земјите од регионот, најмногу во Сирија, каде има и повредени. Во тек е голема спасувачка операција.

Во меѓувреме, откриено е дека под урнатините е и неговиот фудбалер Кристијан Атсу, кој синоќа во 97. минута го постигна победничкиот гол.