(Видео) Објавена е последната снимка на иранскиот претседател Ебрахим Раиси од хеликоптерот кој потоа се урна


На социјалната мрежа Икс  (поранешен Твитер, објавена е снимка за која се вели дека се последната на иранскиот претседател Ебрахим Раиси од хеликоптерот кој потоа се урна.

Хеликоптер „Бел 212“ со иранскиот претседател Ебрахим Раиси и министерот за надворешни работи се урна во неделата додека летал низ планини во густа магла, јавија иранските државни медиуми. Според официјалните информации, ниту еден од патниците во хеликоптерот не го преживеал падот.

Воениот аналитичар на Си-Ен-Ен, Седрик Лејтон ги анализирал можните причини за падот на хеликоптерот, а според него, најголема улога можеби имале временските услови.

„Имате магла, имате ниски температури. Со температури под 10 Целзиусови степени, откривате дека на поголема надморска височина постои можност за замрзнување на перките на роторот, можност за потенцијален дефект на моторот. Значи, постојат многу различни работи кои всушност би можеле да го предизвикаат падот“, рече Лејтон.

Тој додаде дека одржувањето на хеликоптерот, исто така, може да игра улога, алудирајќи на санкциите наметнати на Иран и фактот дека Иран користи стара опрема за транспорт на своите високи функционери.

Цивилната верзија на сеприсутниот UH-1N „Twin Huey“ од времето на Виетнамската војна е во широка глобална употреба, а хеликоптерот го користат и други влади ширум светот, како и приватни оператори.

Споменатиот хеликоптер го користи и хрватската полиција, а во март годинава министерот за внатрешни работи Давор Божиновиќ најави набавка на уште два хеликоптери Bell за потребите на цивилната заштита и заштита од илегална миграција.

Покрај тоа, Бел 212 е управуван од јапонската крајбрежна стража, агенциите за спроведување на законот и противпожарните служби во САД, тајландската национална полиција и многу други.

Не е јасно колку има иранската влада, но нејзините воздухопловни сили и морнарицата имаат вкупно 10, според податоците на воздухопловните сили на FlightGlobal за 2024 година.

Хеликоптер Bell (сега Bell Textron, дивизија на Textron Inc.) го разви авионот за канадската војска во доцните 1960-ти како надградба на оригиналниот UH-1 Iroquois. Новиот дизајн користеше два мотори со турбо вратило наместо еден, што му даваше поголема носивост. Хеликоптерот беше претставен во 1971 година и беше брзо прифатен и од САД и од Канада, според американските воени документи.

Bell 212 се користи како корисен хеликоптер, како што всушност е означено со буквите “UH” (корисен хеликоптер) во неговата воена ознака, и е наменет да биде прилагодлив на сите видови ситуации, вклучително и превоз на луѓе, распоредување воздушна противпожарна опрема, транспорт товар, како и носење оружје.

Иранскиот модел што се урна во неделата беше конфигуриран да превезува владини службеници. Bell Helicopter ја пласира најновата верзија, Subaru Bell 412, за полициска употреба, медицински транспорт, транспорт на војници, енергетска индустрија и гаснење пожари. Според документите за сертификација на типот со Агенцијата за воздухопловна безбедност на Европската унија, може да превезува 15 лица, вклучувајќи го и екипажот.

Досегашни несреќи

Последната претходна фатална несреќа на Бел 212 беше во септември 2023 година, кога приватното летало се урна во близина на брегот на Обединетите Арапски Емирати, според Фондацијата за безбедност на летови, непрофитна организација која се фокусира на безбедноста на воздухопловството. Последната иранска несреќа од овој тип се случила во 2018 година и во неа загинале четири лица, според базата на податоци на истата организација.