(Видео) Најдобар млад компир кој се го пробале до сега: Трикот е во домашниот путер


За ручек, послужете ги најдобрите млади компири со ароматичен путер и салата.

Сега е сезона на млади компири, а сите знаат колку се вкусни и дека се подготвуваат многу побрзо од старите. Сè што треба да направите е да се испечат или испржат за неколку минути. Но, младиот компир може да биде многу повкусен.Ви предлагаме да го пробате овој рецепт со домашен ароматичен путер. Нема трик, но аромата која ја добива благодарение на путерот е навистина неверојатна. Послужете ги младите компири како оброк со салата или како прилог со малку месо.

Состојки:
– млади компири
– 160 гр путер
– 5 чешниња лук
– 1 китка копар

Подготовка:
Измијте ги младите компири и ставете ги во тенџере. Покријте со вода и сол, па варете кратко. Во меѓувреме, во сад измешајте путер со мелено лукче и сечкан копар. Добро измешајте со рацете, па префрлете го во проѕирна фолија и завиткајте ги во ролна. Ставете во фрижидер да се стегне. Компирите што сте ги свариле процедете ги, па пропржете ги во тава со малку масло. Потоа додадете 4-5 кругчиња путер во компирот и пржете додека не се растопи, повремено мешајќи.