(ВИДЕО) Кхабиб Нурмагомедов се враќа во рингот, ќе се соочи со Дустин Поириер

Кхабиб Нурмагомедов во септември ќе се соочи со Дустин Поириер во UFC242 во Абу Даби.

Ова е првпат Нурмагомедов да се бори од освојувањето на титулата во УФЦ, со победата над Конор Мек Грегор во октомври минатата година.

По официјалната потврда, непоразениот Нурмагомедов на Твитер напиша: „Добредојдовте Дастин Поаер“.

Неговиот противник Поириер во меѓувреме ќе влезе во UFC242 по победата во последните пет борби, последната загуба му беше против Мајкл Џонсон во 2016 година.

На Нурмагомедов му беше изречена деветмесечна суспензија и парична казна од 500.000 американски долари од Државната атлетска комисија во Невада по инцидентите по натпреварот со Конор Мекгрегор.