(ВИДЕО) Чудесен ден на „Олд Трафорд“, Манчестер Јунајтед го демолираше Челзи

Манчестер јунајтед забележа убедлива победа над Челзи во дерби натпреварот од првото коло на англиската Премиер лига.

Головите за Јунајтед на натпреварот одигран попладнево на „Олд Трафорд“ ги постигнаа Маркус Рашфорд (два), Ентони Марсијал и Даниел Џејмс.

Претходно во текот на денот, Арсенал на гостински терен го совлада Њукасл со 1:0, додека Лестер и Вулвс одиграа нерешено 0:0.

Резултати на другите натпревари од 1.коло:
Тотенхем – Астон Вила со 3:1
Вест Хем – Манчестер сити 0:5
Борнмут – Шефилд јунајтед 1:1
Барнли – Саутемптон 3:0
Кристал палас – Евертон 0:0
Вотфорд – Брајтон 0:3
Ливерпул – Норвич 4:1.