Велика Британија испраќа авиони над Газа, ќе се обидат да ги лоцираат заложниците


Велика Британија ќе му помогне на Израел да бара заложници на Хамас во Појасот Газа, објави британската влада.

„Како поддршка на активностите за спасување заложници, Министерството за одбрана на ОК ќе спроведе воздушни патроли над источниот Медитеран, вклучително и операции во воздушниот простор над Израел и Газа“, соопшти вчера вечерта британската влада.

Претставници на Министерството за одбрана изјавија дека голем број невооружени авиони ќе се користат за извидувачки летови, вклучувајќи го и Shadow R1, кој се користи за собирање разузнавачки информации. Авионите ќе се користат исклучиво за лоцирање на заложниците, а само информациите поврзани со нивното спасување ќе бидат проследени до надлежните органи, соопштено е. Палестинското исламистичко движење Хамас киднапираше околу 240 луѓе за време на нападот врз Израел на 7 октомври.

Израел и Хамас минатата недела се согласија на првото примирје со посредство на Катар, Египет и Соединетите Држави, и тоа накратко беше продолжено двапати. За време на примирјето, Хамас ослободи 105 заложници, а Израел ослободи 240 палестински затвореници.

Израел претпоставува дека уште 137 луѓе се заробени во Појасот Газа. Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант изјави дека меѓу нив има 15 жени и две деца. Хамас соопшти дека ќе ги продолжи преговорите за ослободување на преостанатите заложници само кога ќе заврши војната во Газа. Примирјето заврши во петокот наутро, а борбите повторно се разгореа.