Велика Британија: Државната секретарка за здравство заболена од новиот коронавирус

Англија– Државната секретарка во британското Министерство за здравство, Надин Дорис, е заболена од новиот коронавирус, објави оондонски  „Тајмс“.

Дорис, кој се разболела во петокот, а вчера констатирано дека е инфицирана со Ковид-19, сега е во изолација и се опоравува.

Тајмс додава дека таа се сретнала со стотици луѓе во изминатите денови и била на прием со премиерот Борис Џонсон.