Веќе 80 милиони Американци гласаа предвреме на изборите

Во Тексас до денеска гласале 8,45 милиони луѓе, што е дури 94 отсто од вкупната излезност во 2016, кога на избирачките места излегоа 8,97 милиони

ВАШИНГТОН – Повеќе од 80 милиони Американци досега гласаа на претседателските избори во САД, покажуваат бројките во четвртокот од „Проектот за избори на САД“ на Универзитетот во Флорида, поставувајќи ја сцената за највисока стапка на одѕив во повеќе од еден век.

Рекордното темпо, повеќе од 58 отсто од вкупниот одѕив во 2016 година, го одразува интензивниот интерес за гласањето, во кое актуелниот републиканец Доналд Трамп за противкандидат го има демократот Џо Бајден, поранешен потпретседател.

Огромен број луѓе гласаа по пошта или лично на местата за гласање поради загриженост дека корона вирусот може да се прошири до денот на изборите.

Трамп заостанува зад Бајден во анкетите за националните анкети, бидејќи повеќето гласачи велат дека не го одобруваат управувањето со администрацијата на Трамп со Ковид-19, при што загинаа повеќе од 227.000 луѓе во САД, а бројот на случаи уште еднаш ги собори дневните рекорди додека се ближи денот на изборите во вторник.

Демократите имаат значителна предност при раното гласање, иако републиканците досега историски тоа го правеа во голем број, но сега го избегнуваат поради повторените и неосновани напади од страна на Трамп, кој вели дека системот е склон на широко распространета измама.

Експертите предвидоа дека излезноста лесно ќе ги надмине 138-те милиони што гласаа на претседателските избори во 2016 година, на кои Трамп победи. Само 47 милиони гласаа предвреме во 2016 година.

Во 20 држави кои пријавуваат податоци за регистрација на партии, веќе гласале 18,2 милиони регистрирани демократи, наспроти 11,5 милиони републиканци и 8,8 милиони без партиска припадност. Податоците не покажуваат за кого се дадени гласовите. (Ројтерс)