Вдовицата на Шон Конери откри дека последните години страдал од деменција

САД (АФП)– Првиот Џејмс Бонд, легендарнио шкотски актер Шон Конери, кој почина на 90-годишна возраст, страдаше од деменција во последните години, откри неговата вдовица Мишелин Рокебрун (91).

Конери, познат по тоа што го играше оригиналниот таен агент 007 на екранот, почина во својот дом на Бахамите, предизвикувајќи реакции на почит.

-Почина мирно во сон опкружен со членови на семејството, изјави неговата вдовица Мишелин Рокебрун за „Дејли Мејл “.

„Цело време бев со него и тој само се оддалечи“, изјави вдовицата.

„Тој имаше деменција. Не можеше да зборува ниту да се изразува. Неговата последна желба беше да почине во мир“.

Конери ќе биде погребан на приватна церемонија , со меморијален настан што ќе се одржи подоцна, според публицистот.

Актерот, кој ја доби титулата сер од британската кралица во 2000 година, освои бројни награди во текот на неговата децениска кариера опфаќајќи низа хитови на големиот екран, Оскар за споредна улога за „Недопирливи“ , три Златни глобуси и две награди Бафта.

Но, тоа беше неговото мазно, шкотско акцентирање на сличниот лиценциран убиец шпион 007 што му донесе трајна светска слава и обожавање.

Првиот актер кој го изговори незаборавниот „Бонд, Џејмс Бонд“, Конери сними шест официјални филмови како креација на романсиерот Јан Флеминг, давајќи го она што многумина сè уште го сметаат за дефинитивно портретирање.

Поранешниот актер во улогата на  007 година, Пирс Броснан, се приклучи на бројните холивудски ѕвезди кои му оддадоа последна почит на шкотскиот актер, за кого рече дека „го предводеше патот за сите нас што тргнавме по вашите иконски чекори “.

„Вие бевте мојот најголем Бонд како момче и како човек кој стана самиот  Бонд, фрливте долга сенка на кинематографијата што ќе трае засекогаш“, додаде Броснан.

Во меѓувреме, американскиот претседател Доналд Трамп, како Конери, голф фанатик, се огласи на Твитер за да ја пофали ѕвездата на големиот екран, откако тој премина „на уште позелени патеки“.

„Тој беше прилично момче и тежок карактер“, додаде Трамп.

Конери, роден во Единбург во 1930 година, се ожени со француската уметница Рокебрун во 1974 година, една година откако се разведе од првата сопруга, австралиската актерка Дајан Силенто со која го имаше единствениот син Џејсон.

Двојката првпат се сретнаа во Мароко на голф терените во 1970 година. Тие живееја надвор од неговата родна Велика Британија со децении, претходно имаа куќа на Азурниот брег, па во шпанското одморалиште Марбеља, а потоа и на Бахамите.

Двојката прослави 45-годишнина од бракот на 6 мај, според весникот.

„Тој беше прекрасен и имавме прекрасен живот заедно“, рече вдовицата родена во Тунис.

“Тој беше модел на човек. Beќе биде многу тешко без него, го знам тоа. Но, тоа не може да трае вечно и отиде мирно”, изјави Мишелин која немаше деца со Конери.