Вдовицата на Елвис Присли го продава барокниот дом на Беверли Хилс, бара 16 милиони долари

САД– Кога пред 45 години, познатата палата на Присила Присли, Беверли Хилс, последен пат официјално се најде на пазарот, нејзиниот мега-славен поранешен сопруг Елвис Присли сè уште беше жив, а Фиџералд Форд го презеде претседателствувањето со САД од Ричард Никсон. Времето сепак ги менува сите нешта, па дури и добрите времиња на крајот престануваат да се тркалаат. Вила со седум спални, осум и пол бања, опфаќајќи нешто повеќе од 8.500 квадратни метри, сега е на пазарот за неполни 16 милиони долари. Записите за имотот не покажуваат кога точно 75-годишната икона на поп-културата го купила имотот или колку платила, но тоа не било во секое време на овој милениум.

Изградена во 1951 година и сместена безбедно зад високите порти на нешто повеќе од еден хектар на Беверли Хилс 90210, распространетата вила покриена со винова лоза ужива во пријатна спокојство благодарение на убаво уредените градини и бујната вегетација што ја обезбедува приватноста. Раскошниот декор е полн со темни, дрвени греди и сводови, украсени камени камини, богати брокати и ткаенини со шари. Во една од свечените простории за седење, едно ново грандиозно пијано седи во аголниот агол под кристалниот лустер, прозорец со оловно стакло и го исполнува просторот со росна природна светлина. Кадифените завеси обесени од украсен валант од ковано железо обезбедуваат приватност за трпезариска маса додека плишано назначеното дувло е завиткано во облоги од темно дрво со француски врати кон градините и опкружување со камин што предизвикува баронска формална естетика. Спалните соби се расфрлани низ меандрираниот, повеќеслоен дом и вклучуваат спална соба со персонал, посебен апартман за гости над гаражата со приватен влез и затскриен господар апартман кој се состои од спална соба со камин, двојни бањи и приватна чардак опкружена во крошните на зрели дрвја.

Широките скали водат надолу од интимните тераси што ја опкружуваат куќата до пенлив базен, нагласен со плочки, поставен на сончево чистење и опкружен со тераси со тули. Надворешен камин има врежано име на имотот, Коза Ностра, и има дури и скриено тениско игралиште за трева што е во согласност со европскиот амбиент на домот.

Вдовицата на Присли бил вклучена во бројни деловни потфати поврзани со Елвис низ годините, неодамна ги отвори вратите на нивната поранешна резиденција во Нешвил за Hallmark Channel за снимање на разни филмови, вклучително и „Wedding at Graceland“ и анимирана серија за возрасни со Netflix и Sony Pictures, насловена „Агент Кинг“, кој ќе се фокусира на работата на нејзиниот поранешен сопруг за американската влада.

Минатата година Присли продаде куќа во стилот на ранч во Брентвуд во Лос Анџелес за 3,8 милиони долари, заработувајќи експоненцијална добивка од 170 000 УСД платени за имотот уште во 1976 година, три години откако таа и Елвис се разведоа. Домот беше купен за нејзината мајка, а во времето кога беше продаден, имаше потреба од значително реновирање и поправки.