Вашингтон: Кина испраќала туристи да го шират Ковид-19 по светот

Советникот за економија на американскиот претседател Доналд Трамп, Питер Наваро ја обвини Кина дека два месеца го криела новиот коронавирус од светот, како и дека испраќала туристи од Вухан ширум светот за ширење на вирусот.

– Вирусот се појави во провинцијата Вухан, нултиот пациент е откриен во ноември. Кинезите го криеја вирусот од светот зад штитот на СЗО цели два месеца, а потоа испратија стотици илјади граѓани во Милано, Њујорк и низ целиот свет за ширење на вирусот, рече Наваро за Еј-би-си.

Тој исто така рече дека Кина би можела да го задржи вирусот во Вухан, но тоа, наместо тоа, прераснал во пандемија.

– Затоа велам дека Кинезите тоа и го сторија на Америка и дека тие се одговорни, рече Наваро.

Наваро, кој официјално е директор на Канцеларијата за трговија, ги предводи напорите на американската администрација да набави медицински материјали и заштитна опрема за време на пандемијата.