Вархеи го убедува Вучиќ: „Александре, мораш да присуствуваш во Тирана“

Српскиот претседател во острата изјава го нарече Албин Курти „терористички олош“, Србите кои прифатија да влезат во косовската влада „квислинзи“ и „српски олош“


Прес-конференцијата на Оливер вархеи и Александар Вучиќ

 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на 1 декември, четврток навечер, во драматична телефонска изјава за ТВ Пинк, која потоа ја објави ТВ Хепи, рече дека нема да оди на самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува. на 5 и 6 декември во Тирана. Но на  2 декември на заедничка прес-конференција со еврокомесарот комесарот Оливер Вархеи рече дека за неговото заминување ќе одлучи за време на викендот.

Вучиќ рече дека Вархеи му рекол: „Александре, треба да присуствуваш и пред 27-те луѓе да им кажеш што мислиш“.

Повод за телефонското учество на Вучиќ во програмата на ТВ Пинк беше изјавата на портпаролот на ЕУ Петер Стано, кој ја поздрави одлуката на косовскиот премиер Албин Курти да го назначи Ненад Рашиќ од Прогресивната демократска партија на функцијата министер за заедници и враќање во владата на Косово наместо Горан Ракиќ од Српската листа (Рашиќ веднаш изјави дека негов советник ќе биде косовската политичарка Рада Трајковиќ).

Што рече Вучиќ – транскрипт од изјавата:

„Тоа е најблагиот збор што може да се употреби, бидејќи изборот на Рашиќ, човек кој освои помалку од еден процент, како и на Рада Трајковиќ, која беше на неговата листа, покажува дека тие всушност сакаат прогон, протерување и исчезнување на Србите во Косово. И сега неколку работи што ги сакам пред моето официјално обраќање, делумно утре со еврокомесарот, ако воопшто дојде до тоа, бидејќи по моите зборови не сум сигурен дека ќе дојде до тоа по нашите одлуки во меѓувреме. Но секако во сабота ќе им се обратам на граѓаните. Значи, срамна изјава е благ збор за беден антисрпски однос што го покажаа преку оваа изјава, затоа што тоа што го направи терористичкиот олош Албин Курти не беше тоа… и јас намалив сѐ што имав да кажам за него. И молчам со месеци, молчам со години, трпам глупости од сите во регионот и во Европа на секој можен начин…

Она што го направи тој терористички олош денеска требаше да ја добие заслужената осуда од ЕУ, се разбира дека не ја доби, доби нешто што можеби јас можам да го разберам, можеби никој друг. И така се однесуваат секој пат. Не само што ги прекршија нормите на Бриселскиот договор, ги прекршија и нормите на меѓународното јавно право, сите демократски принципи и норми според кои се избира или се нуди некој што добил голем број гласови, а не некој што добил еден процент на гласовите. Не им е грижа. Затоа што е во согласност со интересите на една европска сила и затоа што е во согласност со интересите што некој треба да ги спроведе, а против Србите.

Тие замислија дека може да помине така, го избраа најлошиот српски олош, најлошото, од дното на кацата. Рашиќ, Рада Трајковиќ, не постои полошо. Едноставно нема полошо. Тие немаат ничија доверба во Косово и Метохија, но ја имаат довербата на терористичкиот олош Албин Курти и имаат доверба од западните агентури кои ги ставија на таа позиција, мислејќи дека така ќе ја уништат Србија. Мислејќи дека ќе нѐ исплашат, мислејќи дека ќе речат дека си сам на светот, не можеш ништо… Нема проблем. Можете да го уништите претседателот на Србија, можете повторно да организирате протести во Србија, можете да ме убиете, можете да правите што сакате. За мене Косово е најголемото српско светилиште, за мене Србија е светилиште, подобро да не сум таму, подобро да ме нема, повторувам, отколку да ви го предадам. И нема да ви го предадам.

И затоа никој од Србија нема да биде во Тирана на 6 декември првпат, а вие убаво дојдете, земате дневници, патувајте со авион, зборувајте глупости, зборувајте што сакате, како сакате. Сите вие ​​од Европа, сите од Западен Балкан тропајте како Србија е виновна за нешто, а не можете да најдете ништо за што е виновна Србија. Нема проблеми, сѐ е во најдобар ред, само направете го тоа без Србија. Па ајде да видиме што ќе направите и како ќе го направите тоа. Граѓаните на Србија не се деветта дупка во ничија цевка и нема да дозволам да ги понижувате. Никогаш повеќе нема да ви дозволам да го правите тоа, а сте го правеле тоа безброј пати, но јас секогаш пресметувамбројам, можеби погрешивме, можеби претеравме, па можеби треба да ги пуштиме уште еднаш. Нема повеќе. Србија е своја на своето, Србија ќе се заштити.

Има многу проблеми во енергетиката и сѐ останато, за што ќе зборувам со граѓаните на Србија во сабота. А за ова, ти терористички олошу, води сметка да не повредиш ниту еден Србин, заедно со овие квислинзи што си ги избрал, оти Србите заедно со државата Србија ќе знаат да ти одговорат. А вие од Европа, срам да ви е, и тоа е ситница во споредба со она што навистина би морал да ви го кажам и тоа е сѐ што можам да ви кажам во овој момент. Подетален, потемелен, одговорен и сериозен одговор подготвувам во сабота. Ви благодарам многу и поздрав до сите ваши гледачи“.

По Вучиќ се огласи и премиерката Ана Брнабиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, ја оцени како „срамна“ изјавата на портпаролот на Европската унија, Петер Стано, за именувањето на Ненад Рашиќ за министер во владата на Косово и изјави дека поради ова Србија нема да учествува на Самитот на ЕУ – Западен Балкан во Тирана.

„После ваква срамна изјава на ЕУ, само уште една во низа, нема потреба Србија повеќе да учествува на самити за Западен Балкан. Или ЕУ ќе почне да ги почитува вредностите што ги пропагира или повеќе нема потреба Србија да учествува во ваква фарса. Србија за првпат нема да присуствува на Самитот на ЕУ – Западен Балкан, кој годинава ќе се одржи на 6 декември во Тирана“, се наведува во писмената изјава на Брнабиќ.

Што рече Петер Стано

Стано изјави дека е од витално значење Приштина да ги почитува сите неопходни чекори при назначувањето министри кои ја претставуваат немнозинската заедница, објавија медиумите.

Тој ги повика двете страни итно да работат на враќање на Србите во сите косовски институции, во согласност со обврзувачките договори за дијалог, а сите заинтересирани страни да се воздржат од каква било акција што би довело до зголемување на тензиите во „веќе кревката безбедносна ситуација“.

Изјавата на Вучиќ следниот ден со Вархеи:

Во врска со изјавата од претходната вечер, Вучиќ рече дека не се срами од емоциите и дека ќе ги потпише сите зборови.

„Да им кажам на сите – ниту сум луд, ниту пијан, ниту глупав. Бидејќи од сѐ што пијам, пијам чај од камилица. Но, му посочив сѐ што се случуваше од почетокот на годината и како постепено пропаѓа секоја можност за нормален разговор со Приштина. Не зажалив за ниту еден збор. Сè што кажав за Курти, Рашиќ и Трајковиќ – го мислам. Сѐ што кажав вчера, потпишите ми и денеска. Требаше ли да користам побирократски, дипломатски речник? Можеби“, рече тој денеска.

Вучиќ додаде дека „не се срами од емоциите“ бидејќи, како што вели, ја кажал вистината.

„Дали разбирате дека треба буквално да се породиме за да вметнеме половина реченица за нешто што се подразбира – дека мора да се спроведат сите договори потпишани во минатото. Тогаш јас сум принуден да слушам како Христос неодамна дојде на власт во Приштина… Слушате глупости и лудости, но и тоа не е проблем. Веќе е проблем што недела по недела спроведувате акции кои го доведуваат во прашање опстанокот на мирот и стабилноста. Сите во Европа го знаат она што ви го кажав, само се преправаат и нема да ви кажат дека е така затоа што имаат една земја членка која ќе биде најостра и која ќе ги чува своето чедо. Што мислевте? Дека ќе се исплашам и нема да кажам што мислам? Луѓе, ова е мојот последен мандат. Добив огромна доверба од народот, која морам да ја оправдам. Ако направив нешто со тоа што го направив вчера и денес, да укажам што навистина се случува, што ми е гајле што изгубив во очите на кој било во Брисел, Вашингтон, Берлин… Ако тоа беше единствениот начин, јас сум среќен што сам го направив тоа“, рече тој. (Данас)