Утре во Хрватска пристигнуваат шест авиони „Рафал“. „Сѐ е подготвено за историскиот лет“


Министер за одбрана во поранешната влада на ХДЗ, Иван Анушиќ, на X објави дека сѐ е подготвено за пристигнувањето на авионите „Рафал“. Рафалите ќе пристигнат утре, најави Анушиќ.

„Сѐ е подготвено за пристигнувањето на првите шест Рафали во Хрватска! Во четврток, историскиот лет од Бордо до Загреб, кој трае 1:40 часа, ќе донесе моќни ловци и нови заштитници на нашиот воздушен простор во Хрватска. Модернизацијата на флотата е најголемата инвестиција на Владата на Република Хрватска и Министерството за одбрана за хрватската армија и безбедноста на нашата татковина!“ напиша Анушиќ.

Од Министерството за одбрана најавија дека ќе биде организиран и свечен дочек. „Свечениот пречек на првите шест од вкупно 12 повеќенаменски борбени авиони „Рафал“ од Француската Република ќе се одржи во касарната „Полковник Марко Живковиќ“ во Велика Горица во четврток, 25 април 2024 година, со почеток во 12:30 часот. 

На свеченоста ќе присуствуваат бројни државни функционери, соопшти Министерството за одбрана.