Уште колку руски дипломати останаа во Бугарија по протерувањето на последните 70

Руската мисија во Бугарија се намалува за две третини. Русија има 118 дипломати регистрирани во својата мисија во Бугарија


Руската амбасадорка во Софија Елеонора Митрофанова

 

Бугарија до крајот на неделава ќе протера одеднаш 70 руски дипломати, најави премиерот во оставка Кирил Петков. „Очекуваме целосен авион со 70 седишта да замине за Москва в недела“, рече тој во вторникот.

Ова би бил рекорден број на протерани руски дипломати од Бугарија, што ќе ја намали руската мисија во земјата за 2/3 од нејзината сегашна големина. Бугарските власти досега прогонуваа најмногу десет руски дипломати, а овој процес се засили по почетокот на руската агресија во Украина и отворените провокации на руската амбасадорка во Бугарија Елеонора Митрофанова.

„Кога странски влади се мешаат во внатрешните работи на Бугарија, имаме институции кои ќе интервенираат“, рече Кирил Петков.

Уште во април, за време на посетата на украинскиот град Бродјанка, Кирил Петков рече дека владата размислува за значително намалување на руските дипломати во Софија за да возврати.

Русија има 118 дипломати регистрирани во својата мисија во Бугарија, додека бугарската мисија во Русија се состои од помалку од десет лица

Според бугарските власти, руските дипломати во Бугарија се занимаваат со шпионажа, хибридни напади и на секој можен начин ги поткопуваат демократските институции, имајќи на располагање лостови на влијание како што се енергетската зависност, бизнисот со оружје итн.

Бугарија протестира и против однесувањето на руската амбасадорка во Бугарија Елеонора Митрофанова. Бугарската влада уште во март го повика бугарскиот амбасадор во Москва да се врати во Софија, што претполагаше и реципрочна мерка – Москва да ја врати Митрофанова дома, но тоа не се случи.

Демократска Бугарија постојано бараше протерување на Митрофанова.

Бугарија се сомнева дека Русија го организирала сајбер нападот, кој ги блокираше бугарските пошти непосредно пред Велигден. Со тоа се оневозможи исплата на пензии на лица кои немаат банкарски картички. „Гаспром“ на крајот на април одлучи еднострано да ги прекрши договорите и да го прекине гасот за Бугарија.

Подоцна, лидерката на БСП, Корнелија Нинова, рече дека одлуката не била договорена со нејзината партија која е дел од коалицијата на владата во оставка.

„Одлуката за протерување на 70 руски дипломати е чин без преседан во бугарската дипломатија, што ќе има долгорочни последици. Тоа не е донесено од владата или коалицискиот совет. БСП категорично не се согласува со оваа одлука, без оглед кој и каде ја донесол“, напиша Нинова на Фејсбук.

Протерувањето на 70 руски дипломати не било координирано со Демократска Бугарија, изјави Владислав Панев, заменик-шеф на пратеничката група. Сепак, немаат ништо против.

„Дознав од медиумите, но ние го поздравуваме овој чекор, бидејќи очигледно г-ѓа Митрофанова многу сериозно се меша во бугарската политика“, рече Панев.

„Веќе е забавно да се користат таканаречените ‘сценарија на Кремљ’.

 Политичката беспомошност и безнадежност најлесно се објаснуваат со теории на заговор“, изјави Стефан Јанев поранешниот службен премиер, поранешен министер за одбрана и лидер на партијата Бугарски подем.

Јанев, кој беше сменет бидејќи за војната во Украина го употреби терминот на Владимир Путин „специјална воена операција“, смета дека таквите обвинувања не можат да помогнат кога владејачките партии немаат јасна платформа и визија за управување со земјата. Јанев изрази и сомнеж дека Русија е виновна за прекинот на гасот за Бугарија.

Доцна вечерта во вторникот, ТАСС објави дека руската амбасада во Бугарија објавила дека ја суспендира работата на конзуларниот оддел во Софија и генералниот конзулат во Варна, како и затворањето на генералниот конзулат во Русе во рок од еден месец поради недостаток на персоналот по протерувањето на 70 руски дипломати од земјата.

„Конзуларната служба на руската амбасада во Бугарија и генералниот конзулат на Русија во Варна ја прекинуваат работата. Во среда ќе престане со работа и конзулатот во Русе, кој ќе биде затворен во рок од еден месец. Сите оние кои претходно се пријавиле на руските конзуларни служби во Бугарија можат да контактираат со амбасадата додека конзуларната служба не продолжи со работа“, изјави за ТАСС Филип Воскресенски, министер-советник на руската амбасада во Бугарија. (Медијапул)