Уште 45 жртви на Ковид-19, новозаразени се 1.394, оздравеа 479


Фото: Б. Грданоски

Во последните 24 часа се регистрирани нови 1.394 случаи на Ковид-19, 45 починати и 479 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Во последните 24 часа се направени 4.920 тестирања, а регистрирани се 1.394 нови слуачи на Ковид-19.  Во Скопје се регистрирани 592 нови случаи, во Куманово – 104, Битола – 101 ,Прилеп – 63,Велес – 60, Кавадарци – 50, Охрид – 39, Тетово -38, Штип – 37, Гостивар – 35, Струмица – 31, Кичево – 30, Кочани – 24, Неготино – 21, Свети Николе и Ресен – по 19, Гевгелија – 18, Струга – 17, Радовиш и Берово – по 14, Делчево и Виница – по 11, Крива Паланка – 10 ,Валандово – 8, Богданци – 6, Демир Капија – 5, Македонски Брод – 4, Дебар – 3, Пробиштип,Кратово и Пехчево – по 2, Крушево, Демир Хисар,Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Регистрирани се 479 оздравени пациенти од Скопје – 245, Прилеп – 35, Кавадарци – 27, Куманово и Велес – по 21, Битола и Свети Николе – по 15,Гостивар,Струмица и Гевгелија – по 12, Кочани – 11, Неготино -10, Тетово – 9, Берово,Валандово и Богданци – по 6, Пробиштип – 4, Кичево – 3 , Македонски Брод – 2, Штип,Ресен,Радовиш, Виница, Крушево, Кратово и Пехчево – по еден.

Пријавени се вкупно 45 починати лица и тоа 15 од Скопје (95г, 88г, 88г , 87г ,84г, 84г, 83г, 76г, 74г, 74г, 72г, 69г, 69г, 60г и 50г) , по четири од Прилеп (82г, 71г, 56г, 54г) – по три од Тетово (80г, 75г, 74г, ) и Гостивар (80г ,74г, 66г) , – по две од Битола ( 79г и 71г), Куманово (76г и 67г ), Струмица (74г и 66г), Кочани (68г и 63г) и Кичево ( 71г и 61г) – по еден починат од Кавадарци (65г) , Штип (50г) , Гевгелија (65г), Велес (83г) , Ресен (70г), Радовиш (65г), Виница (70 г), Валандово (60г) , Демир Капија (72г)и Демир Хисар (66г). 44 пациенти се починати во болнички услови, додека еден пациент е починат во домашни услови.

Направени се 4.920 тестови преку: ИЈЗ-790, ЦЈЗ Скопје-84, ЦЈЗ Битола-101, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-11, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–152, МАНУ-164, Жан Митрев (Филип Втори)-220, Авицена-352, Биотек-353, Систина-339, лабораторија Лаор-509, Синлаб – 122, Ремедика-58, Плодност – 63, Генеа – 6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.589.

Досега во земјата се направени вкупно 638.327 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 134.134, бројката на оздравени пациенти е 108.676, на починати е 3.905, а бројот на активни случаи изнесува 21.553.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 59.986, активни 10.613
Прилеп 7.253, активни 1.130
Куманово 7.124, активни 1.047
Тетово 6.435, активни 659
Битола 4.738, активни 981
Велес 4.678, активни 818
Гостивар 4.647, активни 521
Кавадарци 4.582, активни 749
Штип 4.375, активни 499
Охрид 4.258, активни 876
Струмица 3.369, активни 408
Струга 2.728, активни 274
Кочани 2.321, активни 280
Кичево 2.084, активни 228
Неготино 1979, активни 393
Гевгелија 1.904, активни 415
Свети Николе 1.304, активни 129
Крива Паланка 1.099, активни 125
Ресен 1.058, активни 199
Радовиш 940, активни 140
Берово 876, активни 130
Дебар 867, активни 63
Делчево 862, активни 104
Пробиштип 709, активни 100
Виница 641, активни 96
Валандово 542, активни 96
Крушево 439, активни 127
Богданци 423, активни 81
Демир Капија 369, активни 88
Кратово 336, активни 30
Демир Хисар 331, активни 44
Македонски Брод 312, активни 43
Пехчево 238, активни 37
Македонска Каменица 212, активни 18
Дојран 115, активни 12.