Уште 28 пациенти починаа од Ковид-19, новозаразени се 1.120

Фото: Б. Грданоски
Во последните 24 часа се направени 2.993 тестирања, а регистрирани се 1.120 нови случаи на Ковид-19 во:
 
-Скопје 507
-Куманово 60
-Штип 30
-Прилеп 52
-Тетово 37
-Струга 35
-Велес 31
-Битола 36
-Охрид 49
-Кавадарци 33
-Гостивар 56
-Гевгелија 8
-Струмица 43
-Крива Паланка 6
-Радовиш 10
-Крушево 3
-Кочани 16
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Пехчево 6
-Берово 15
-Валандово 5
-Виница 7
-Делчево 25
-Кратово 2
-Свети Николе 4
-Кичево 16
-Ресен 8
-Неготино 16
Починати се 28 лица, седум пациенти од Скопје (74, 63, 83, 69, 79, 82 и 72г), еден од Куманово (71г), еден од Штип (81г), пет пациенти од Прилеп (66, 80, 61, 76 и 55г), еден од Струга (77г), двајца од Велес (72 и 75г), еден од Битола (45г), еден од Охрид (77г), еден од Кавадарци (71г), двајца од Гостивар (51 и 49г), еден од Гевгелија (72г), двајца од Струмица (56 и 80г), еден од Делчево (65г), еден од Ресен (53г) и еден пациент од ПЕ Неготино-Демир Капија (68г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 916 оздравени пациенти од:
-Скопје 263
-Куманово 52
-Дебар 4
-Штип 42
-Прилеп 61
-Тетово 35
-Струга 29
-Велес 41
-Битола 79
-Охрид 36
-Кавадарци 24
-Гостивар 62
-Гевгелија 15
-Струмица 24
-Крива Паланка 12
-Радовиш 8
-Крушево 1
-Кочани 12
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 2
-Пехчево 3
-Берово 10
-Валандово 3
-Виница 10
-Кратово 2
-Свети Николе 14
-Кичево 39
-Ресен 2
-Неготино 26
Досега во земјата се направени вкупно 352.735 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 69.452, бројката на оздравени пациенти е 45.621, на починати е 1.977, а бројот на активни случаи изнесува 21.854.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 30085, активни 10969
• Куманово 4097, активни 657
• Дебар 504, активни 119
• Штип 2926, активни 494
• Прилеп 3435, активни 974
• Тетово 4182, активни 1007
• Струга 1669, активни 453
• Велес 2268, активни 701
• Битола 2462, активни 906
• Охрид 1870, активни 567
• Кавадарци 1510, активни 577
• Гостивар 2920, активни 929
• Гевгелија 848, активни 258 (65 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 148 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1895, активни 595
• Крива Паланка 493, активни 135
• Радовиш 484, активни 127
• Крушево 148, активни 78
• Кочани 1349, активни 254
• Пробиштип 390, активни 83
• Демир Хисар 212, активни 58
• Македонски Брод 186, активни 40
• Пехчево 114, активни 20
• Берово 439, активни 122
• Валандово 236, активни 54
• Виница 404, активни 134
• Делчево 562, активни 284 (162 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 172, активни 47
• Свети Николе 920, активни 204
• Кичево 1387, активни 431
• Ресен 536, активни 212
• Неготино 747, активни 365 (110 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2993 теста се преку: ИЈЗ-523, ЦЈЗ Скопје-87, Авицена-295, Биотек-318, МАНУ -240, Клиника „Жан Митрев“-258, Систина со PCR метода -80, лабораторија Лаор –80, Судска медицина-23, ЦЈЗ Битола-70, Инфективна клиника-6, Синлаб-48, Ремедика-38, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -907. Досега во земјата се направени вкупно 352.735 тестирања на Ковид -19, стои во соопштението.