Уште 11 жени го обвинија Пласидо Доминго за сексуално вознемирување

САД– Уште единаесет жени го обвинуваат славниот тенор Пласидо Доминго за сексуално вознемирување.

За време на настап, минатиот месец, во Европа Доминго беше срдечно дочекан при првото појавување на сцена откако Асошиетед прес објави дека девет жени го обвинуваат за сексуално вознемирување пред три децении.

Наводите дека Доминго вознемирувал повеќе жени вклучуваат непосакувано допирање, упорно барање на приватни средби, телефонски повици доцна во ноќта и ненадејни обиди да ги бакне во уста.

Портпаролката на Доминго го демантираше извештајот на Асошиетед прес.

Две оперски куќи, во Филаделфија и Сан Франциско, по обвинувањата ги откажаа настапите на Доминго, додека други, меѓу кои и операта Метрополитен во Њујорк, ќе чекаат на резултатите од истрагата.

Доцна во четвртокот, операта Далас објави дека го откажува Гала настанот во март 2020, во чии рамки требаше да настапува и Доминго. Националната опера во Вашингтон издаде соопштение во кое се изразува „вознемиреност и обесхрабреност“ од новите обвинувања.

Доминго и натаму е резервиран за настапот во Магбет на Мет во Њујорк следниот месец.