Ураганот Ерик се движи кон Хаваи

Тропската бура Ерик прерасна во ураган и сега се движи кон Хаваи, предупреди Американскиот национален центар за урагани.

Во моментот Ерик се движи со околу 130 километри на час.

Минатиот месец ураганот Бери опустоши делови од Лујзијана, поради што претседателот на САД, Доналд Трамп прогласи вонредна ситуација во погодените области.