Умре серискиот убиец што усмрти 93 жртви

 

Во САД почина еден од најозлогралсените сериски убијци, Семјуел Литл (80), кој призна дека убил 93 жени во периодот од 1970 до 2005 година.

Се сметаше за еден од најзлотворните сериски убијци во американската историја, а беше осуден на доживотен затовр за убиство на три жени. Во мешувреме, призна дека убил уште 93.

Неговите жртви беа ранливи поедици, проститутки и зависнички од дроги. Тој се занимавал со бокс, а повеќето жртви прво ги удирал, а потоа ги давел.

Не се пронајдени телата на сите жртви.

ФБИ лани соопшти дека веруваат во неговото признание, а ги објавија и сликите на жртвите што тој ги цртал додека бил во затовр.

Уапсен е во 2012 година за поседување дпрга, а претходно имал опсежно досие, за оружени грабежи и силувања.

Со ДНК тестирање поврзан е со три убиства извршени од 1987 до 1989 година.

Почина во болница во Калифорнија, пренесе Би-би-си.