Украинска армија соборила седум проектили и 17 руски беспилотни летала


Украинската армија денеска соопшти дека соборила седум од 14 проектили и сите 17 беспилотни летала кои Русија ги лансираше во ноќниот напад.

Силите за воздушна одбрана соборија седум од 10 крстосувачки ракети Kh-101/Kh-555. Во својот напад, Русија лансираше и три балистички ракети Искандер-М и една балистичка ракета Кинжал лансирана од воздух.

Украинската армија собори цели во седум региони. Гувернерот на областа Запорожје изјави дека проектилот погодил отворен простор без штета и дека веднаш биле пријавени загуби.

Воздухопловните сили, исто така, уништија пет беспилотни летала над регионот Дњепропетровск, рече гувернерот, без извештаи за штета или жртви.

Во исто време, Русија соопшти дека во текот на ноќта соборила 87 украински беспилотни летала, од кои 70 биле насочени кон Ростовската област (југ), каде што се наоѓа седиштето на руската операција во Украина.

„Во текот на ноќта беше спречен обид на режимот во Киев да изврши терористички напад со помош на дронови од воздух“, соопшти руското Министерство за одбрана, наведувајќи дека „вкупно 87 украински беспилотни летала се соборени над руските региони“.

Во Ростовската област, каде што се наоѓа седиштето на руската операција во Украина, нападот „не предизвика жртви“, туку предизвика прекин на електричната енергија на неколку места, изјави регионалниот гувернер Василиј Голубев на Телеграма.

Во регионот Воронеж, кој граничи со Украина, „еден резервоар за складирање нафта е малку оштетен“ откако паднале остатоци од беспилотни летала, изјави регионалниот гувернер Александар Гушев. Нападот не предизвика пожар и нема повредени, рече тој на Телеграм.

Украина, соочена со руска офанзива веќе две години, редовно одговара со напади врз руски региони и особено насочени кон енергетските локации.

Киев вети дека ќе ги доведе борбите на руска територија како одмазда за бројните бомбардирања на негова територија.