Украинци славеа роденден во Хрватска што заврши со убиен славеник


Полицијата ја заврши кривичната истрага за убиството на 47-годишниот државјанин на Украина во Славонски Брод. Откако на 23 април во куќа во Брод беше пронајдено тело на 47-годишен маж, приведени се повеќе лица, а полицијата сега известува дека повеќето се ослободени.

За убиство е осомничен 22-годишен украински државјанин.

Останатите три лица, исто така странски државјани, не се поврзани со извршување на кривично дело и се пуштени на слобода, соопшти полицијата.

Полициски службеници синоќа во 21:00 часот го предале 22-годишниот на надзорникот на полициската управа Брод-Посавина со кривична пријава поради сомнение за сторено кривично дело убиство.

„Наводно славеле роденден“
РТЛ претходно објави дека сите приведени се украински државјани. Станува збор за градежни работници кои неодамна пристигнаа во Хрватска. Дојдоа на почетокот на годината, а по почетокот на војната беа и во Полска. Убиените и приведените се познавале од порано.

„Малку е шокантно, работниците, имаа малку да се напијат, наводно се слави роденденот на покојникот, па не знам што се случи потоа“, рече Никола Застрижни, претставник на украинското национално малцинство во Брод-Посавинската жупанија. .