Украина уништила руски систем за воздушна одбрана „Панцир“ на руска територија


 

Украинската војска извести дека со дронови уништиле систем за воздушна одбрана „Панцир С-1“ во пограничниот руски регион Белгород

Главната управа за разузнавање на Министерството за одбрана на Украина извести дека во четвртокот, 29 февруари, во регионот Белгород, рускиот ракетно-оружен комплекс „Панцир С-1“, дизајниран да ги заштити воените и воено-индустриските објекти, бил успешно нападнат од украински беспилотни летала. .

Според украинските разузнавачи, нападот врз комплексот за противвоздушна одбрана се случил во близина на селото Головчино, Белгородска област. Се известува дека по ударот, „Панцир“ бил онеспособен, а двајца членови на екипажот биле ранети.