Украина соборила уште еден руски борбен авион „Сухој Су-34“


 

Киев денеска објави дека соборил борбен авион на Русија над источните региони на Украина.

Микола Олешук, командант на украинските воздухопловни сили, во изјава за Телеграм вели дека е соборен рускиот авион „Сухој Су-34“.

Дополнителни информации за инцидентот не се објавени, а руските власти сѐ уште не ги коментирале тврдењата на Украина.