Украина напредува и на јужниот фронт, кај Херсон

Функционерите инсталирани од Москва признаваат дека е „напрегнато“, украинските војници се побројни од руските и настапуваат со тенковски колони


Украински тенкови

 

Украинските сили, според објавите во понеделникот, враќаат градови долж западниот брег на реката Днепар во јужна Украина, при што Москва беше принудена да отстапи територии долж втората голема линија на фронтот само неколку дена откако тврдеше дека ја анектираше.

Размерите на украинското напредување не беа потврдени, при што Киев молчеше за ситуацијата во областа. Но, руските воени блогери го опишаа напредокот на украинските тенкови низ десетици километри територија долж брегот на реката.

Украинските медиуми ја публикуваа сликата на украинските војници кои истакнуваат знамиња на маркерот за селото Хрешченивка, кое се наоѓа во истата област Керсон каде што војниците очигледно ги пробиле руските линии.

Руските воени блогери блиски до Москва се повеќе признаваат дека Украина има супериорен број војници во областа, поддржан од тенковски единици.

Функционерот кој е инсталиран од Русија во регионот Керсон, Кирил Стремусов, во понеделник наутро во видео изјава призна дека украинските сили „пробиле малку подлабоко“. Сепак, тој инсистираше на тоа дека „сè е под контрола“ и дека рускиот „одбранбен систем функционира“ во регионот.

Сепак, Ројтерс јавува дека на руската државна телевизија Владимир Салдо, шефот на власта наметната од Русија, признал дека Украинците стекнале одредена позиција во регионот.

„Напрегнато е, ајде да го наречеме така“, рече тој.

Во еден од ретките коментари на украински функционер за ситуацијата, Антон Герашченко, советник во Министерството за внатрешни работи, објави, како што рече, видео на украински војник како вее знаме во Золота Балка, град на реката на поранешната линија на фронтот.

Во својето редовно видео обраќање Зеленски им се заблагодари и на војниците од неговиот роден град во близина на Херсон.

„До војниците на 129. бригада на мојот роден Криви Рих, кои се истакнаа со добри резултати и ги ослободија, особено, Арханхелске и Миролиубивка“, рече тој.

Тие две села се во истата област каде што украинските војници напредуваа. Викендов се појави фотографија на која се гледа операцијата на украинските сили југозападно од Нововоронцовка на бреговите на реката Днепар.

Роб Ли, висок соработник во тинк-тенкот на Институтот за истражување на надворешната политика, ги наведе руските блогери кои известуваат дека нивните сили паѓаат до Дудчани – 40 километри низводно по реката од местото каде што се спротивставиле на украинските трупи еден ден претходно.

„Кога толку руски канали алармираат, тоа обично значи дека се во неволја“, напиша тој на Твитер.

Украинскиот напредок долж реката Днепар може да зароби илјадници руски војници на далечната страна, отсечени од сите резерви. Реката е енормно широка, а Украина веќе ги уништи главните премини.

Извештаите беа првите кои го опишаа брзиот украински напредок на југот на земјата од почетокот на војната, а доаѓаат само еден ден откако Украина ги разби руските трупи во главниот бастион, Лиман, на спротивниот крај на фронтот на исток.

Напредокот на исток и југ – едни од најголемите во војната досега – се случи на територијата за која претседателот Владимир Путин тврдеше дека ја анектирала од Украина во петокот, со славенички концерт покрај ѕидините на Кремљ.

Тие, исто така, доаѓаат во време на извештаи за хаос во мобилизацијата што ја нареди Путин пред помалку од две недели, во која десетици илјади руски мажи ненадејно се повикани во војската и десетици илјади други кои бегаат во странство.

Михаил Дегтјарев, гувернер на регионот Хабаровск на далечниот исток на Русија, рече дека околу половина од повиканите мажи биле неспособни за должност и вратени дома. Тој го отпушти воениот комесар на регионот.

Падот на Лиман во источната украинска провинција Доњецк, неколку часа откако Путин ја прогласи својата анексија, го отвора патот за украинските сили да нападнат подлабоко на територијата што ја контролира Русија и да ги отсечат преостанатите рути за снабдување со Русија.

„Благодарение на успешната операција во Лиман, ние се движиме кон втората рута север-југ… и тоа значи дека втората линија за снабдување ќе биде нарушена“, рече резервниот полковник Виктор Кевљук во аналитичкиот центар на Украина Центар за одбранбени стратегии.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека освојувањето на Лиман покажа дека Украина е способна да ги размести руските сили и го покажа влијанието на украинското распоредување на напредно западно оружје врз конфликтот.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека успехот на војниците на земјата не е ограничен само на Лиман.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин рече дека Вашингтон е „многу охрабрен“ од украинските успеси.

Рускиот парламент в понеделник ќе ги разгледа нацрт-законите за апсорпција на четирите украински региони, изјави претседателот на Долниот дом на парламентот. Тоа се Донецк и Луганск на исток и Херсон и Запорожје на југ. (Според агенциите)