Украина може да ја запре руската офанзива ако помошта од САД дојде побрзо во земјата


Институтот за проучување на војната објави дека Украина најверојатно би можела да ја запре сегашната руска офанзива доколку американската помош пристигне веднаш. Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја истакна важноста на навремената воена помош од САД за време на интервјуто за NBC News.

„Американската воена поддршка и дава шанса на Украина за победа“, рече Зеленски, според извештаите“, рече Зеленски но предупреди дека напредокот на Украина ќе зависи од „колку брзо ќе пристигне воената помош на првите линии“.

Зеленски истакна дека доцнењето на воената помош веќе довело до загуби на украинскиот материјал и персонал во неколку правци.

ISW известува дека украинските сили „може да претрпат дополнителни неуспеси во следните недели додека ја чекаат американската безбедносна помош што ќе и овозможи на Украина да го стабилизира фронтот“.

Украинскиот претседател ја истакна потребата од оружје со долг дострел и системи за противвоздушна одбрана, наведувајќи: „Украинската војска особено ги предвидува испораките на воздушна одбрана и системи за оружје со долг дострел, бидејќи украинските сили моментално немаат значителни капацитети со долг дострел за да спречат украински жртви на првите линии“.

Претседателот на Комитетот за разузнавање на американскиот Сенат, сенаторот Марк Ворнер,  рече дека американските одредби за воена помош за Украина ќе бидат трансферирани кон Украина „до крајот на неделата“ доколку Сенатот го усвои нацрт-законот за дополнителни резервации на средства на 23 април и американскиот претседател Џо Бајден го потпише до 24 април.Ворнер, исто така, рече дека американската претседателска администрација е подготвена да обезбеди АТАКМС со долг дострел на Украина, како што беше наведено во нацрт-законот во изминатите неколку месеци.

ISW претходно оцени дека руските сили најверојатно ќе ги интензивираат своите офанзивни операции, ракетни напади и напади со беспилотни летала во следните недели пред американската воена помош да стигне до линиите на фронтот на Украина.

Американскиот Конгрес на 20 април го одобри долгоочекуваниот пакет помош од 61 милијарда долари, вклучувајќи ги и ракетите со долг дострел ATACMS.