УЕФА одбра име за новиот евро турнир

Франција – Третиот европски клупски турнир под покровителство на УЕФА ќе се вика Лига на конференциите, пишува германскиот таблоид „Билд“.

Според информациите, турнирот ќе започне од сезоната 2021/22.

ЛК ќе биде трет по големина турнир по Лигата на шампионите и Лигата на Европа.

Форматот се очекува да биде сличен на оној во Лигата на шампионите – 32 екипи поделени во 8 групи.