УЕФА го објави тимот на неделата во ЛШ

Европската фудбалска федерација (УЕФА) го претстави идеалниот тим на неделата во Лигата на шампионите по одигрувањето на реваншите од четврфиналната фаза.

Најмногу фудбалери доаѓаат од Ливерпул – четири.

Тим на неделата:
Тер Штеген (Барселона),
Александер-Арнолд (Ливерпул),
Ван Дијк (Ливерпул),
Жорди Алба (Барселона),
Кевин де Бруин (Манчестер сити),
Рахим Стерлинг (Манчестер сити),
Сон Хин-Мин (Тотенхем),
Мохамед Салах (Ливерпул),
Садио Мане (Ливерпул),
Лионел Меси (Барселона),
Серхио Агуеро (Манчестер сити).