УЕФА ги одреди термините за полуфиналето од Лигата на шампионите

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) ги објави конкретните датуми за спроведување на полуфиналните средби во Лигата на шампионите.

Првиот дуел од претпоследната фаза е на 30 април и во него Тотенхем ќе го пречека Ајакс на новиот стадион. Ливерпул гостува на „Камп Ноу“ на 1 мај, по што ја пречекува Барселона на „Енфилд“ на 7 мај. Ден подоцна е и реваншот меѓу Ајакс и Тотенхем.

Тоа значи дека натпреварите на Ливерпул и Тотенхем од 37-то коло на Премиер лигата ќе треба да бидат презакажани, бидејќи по програма Ливерпул требаше да имаат посета на Њукасл на 5 мај, а „петлите“ да гостуваат на Борнемут на 6-ти .

Финалето е на 1 јуни на „Ванда Митрополитот“ во Мадрид.