Убиени 23 лица во напад на ноќен клуб во Мексико

Во напад на ноќен клуб во крајбрежниот мексикански град Коацакоалкос се убиени 23 лица, а 13 се повредени.

Напаѓачите влегле доцна синоќа и отвориле оган, при што загинале осум жени и 15 мажи.

Полицијата е во потрага по напаѓачите.

Според првичните информации, нападот почнал со експлозивна направа, а потоа продолжил од огнено оружје.

Во градот Коацакоалкос е активен нарко картелот Зетас.