Убиен висок командант на платениците од групата „Вагнер“


Алексеј Нагин се борел во Чеченија, Грузија, Сирија, Либија

 

Убиени се уште две високи руски воени и разузнавачки фигури во Украина. Првиот, Алексеј Нагин, беше многу почитуван командант во озлогласената група „Вагнер“ – приватна армија на чело со блискиот сојузник на Путин, Евгениј Пригожин – која беше клучна во поддршката на руската инвазија.

Нагин, трикратен добитник на Орден за храброст, беше убиен на 20 септември додека украинските трупи напредуваа во Донецк и ги одбија руските сили.

Во меѓувреме, во јужниот регион Керсон, полковникот Алексеј Катериничев – офицер од кариера на тајната служба на ФСБ и заменик-шеф на руските окупаторски сили во Херсон – беше погоден во „прецизен“ напад од ракета ХИМАРС, според извештајот на руската новинска агенција.

Катериничев беше ветеран на повеќе од 20 антитерористички операции и клучен архитект на руските операции во јужна Украина.

Запорожје и Херсон се само делумно контролирани од Русија, додека трупите на Путин во клучниот град Лиман во северниот дел на Доњецк се речиси целосно опколени од украинските сили во последната контраофанзива.

Смртта на Нагин претставува значаен удар за „Вагнер“, кој постхумно му ја додели наградата Платиниумска ѕвезда на ветеранот.

Нагин беше истакнат војник, кој се бореше со руската армија во Чеченија и Грузија пред да потпише договор со „Вагнер“ како платеник и да се распореди и во Сирија и во Либија. Тој, исто така, постхумно ја доби титулата Херој на Русија и беше назначен за херој на таканаречените Луганска и Донецка народна република.

Катериничев ја држеше позицијата на прв заменик-претседател на цивилната воена управа на Керсон, инсталирана во Москва – што практично го прави втор по команда на делумно окупираниот регион.